Przypomnij hasło

* - pole obowiązkowe

Logowanie i Rejestracja

Na Dolnym Śląsku biogazownia zasili w energię serwerownię komputerową Wróć do listy

11-12-2012

Kategorie artykułu:

 

http://gramwzielone.pl/bioenergia/4505/na-dolnym-slasku-biogazownia-zasili-w-energie-serwerownie-komputerowa

 

 

Dotacje na mirkobiogazownie rolnicze cieszą się dużym zainteresowaniem. Foto: Zorg-Biogas
W znajdujących się na Dolnym Śląsku Łagiewnikach powstaje biogazownia, z której energia będzie zasilać obiekty budowanego tam parku technologicznego, w tym serwerowni. 

Pomysł budowy elektrowni OZE w pobliżu generujących duże zapotrzebowanie na energię obiektów takich jak serwerownie jest już realizowany m.in. w USA, gdzie biogazownie czy farmy fotowoltaiczne w celu zasilenia swoich obiektów budują m.in. Google czy Apple.

Podobna inicjatywa jest już realizowana także w Polsce, a dokładnie w dolnośląskich Łagiewnikach, w których powstaje park przemysłowy, a także biogazownia, która będzie dostarczać do niego energię. 

Budowa biogazowni rolniczej w Łagiewnikach już się rozpoczęła i ma potrwać do połowy przyszłego roku. Inwestycja nie spotyka się z większym sprzeciwem lokalnej społeczności, a lokalne władze w celu przekonania do niej mieszkańców organizowały wycieczki do podobnych obiektów działających na terenie Czech i Niemiec. 

Projekt jest realizowany przez wrocławski Instytut Zarządzania i Samorządności, który na ten cel pozyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. dolnośląskiego na lata 2007-2013. 

gramwzielone.pl