Przypomnij hasło

* - pole obowiązkowe

Logowanie i Rejestracja

Gminy z województwa lubelskiego dostały dotacje na OZE Wróć do listy

09-05-2020

Kategorie artykułu:

Pięć gmin z Lubelszczyzny podpisało wczoraj pierwsze umowy w ramach kolejnej edycji konkursu na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2021. Chodzi o miasta Tomaszów Lubelski, Kraśnik, Radzyń Podlaski oraz gminy Nałęczów i Parczew.

Gmina Nałęczów wdroży system zarządzania energią, zainstaluje kolektory słoneczne, piece na biomasę i panele fotowoltaiczne. Łączna ilość instalacji wyniesie 351. Wartość inwestycji to blisko 4,5 mln zł, z czego prawie 2,1 mln to środki unijne.

Panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne zainstalowane zostaną również w gminie Parczew. Wartość projektu obejmującego montaż 411 instalacji wynosi 4,2 mln zł, w tym 2,8 mln zł to wsparcie z Unii Europejskiej.

Miasto Tomaszów Lubelsk zrealizuje projekt montażu 467 instalacji, w tym systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, kotłów na biomasę oraz pomp ciepła na potrzeby własne gospodarstw domowych. Projekt ma kosztować ponad 5,6 mln zł, w tym 3,1 mln to wsparcie z UE.

Miasto Kraśnik przeznaczyło ponad 3,6 mln zł, w tym prawie 1,7 mln zł środki z UE, na realizację projektu obejmującego montaż 266 instalacji – w tym systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i kotłów na pellet. Projekt przewiduje również zaprojektowanie i wykonanie portalu internetowego, który ma pełnić funkcje edukacyjne, promocyjne oraz będzie oferował usługi on-line dla mieszkańców.

Nowe instalacje fotowoltaiczne w ilości 70 pojawią się w Radzyniu Podlaskim. Miasto zrealizuje projekt o wartości 1,5 mln zł, w tym około 412 tys. zł to środki unijne.

Grupą docelową są mieszkańcy gmin, którzy wyrazili chęć udziału w unijnych projektach. Dofinansowane inwestycje zakończą się najpóźniej 31 grudnia 2021 roku.

Podpisanie umów o dotacje na OZE w lubelskich gminach to efekt ubiegłorocznego naboru z działania 4.1 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, w którym wpłynęło 210 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 569 mln zł. Dzięki decyzji władz województwa ponad 186,2 mln zł unijnego dofinansowania trafi do 76 gmin.