Przypomnij hasło

* - pole obowiązkowe

Logowanie i Rejestracja

Bruksela szykuje nowy mechanizm finansowania OZE Wróć do listy

10-05-2020

Kategorie artykułu:

Bruksela podkreśla, że nowe zasady finansowania inwestycji w energetykę odnawialną mają przyczynić się do zrealizowania krajowych i unijnych celów w zakresie udziału zielonej energii w miksie energetycznym, a także mają przyczynić się do efektywniejszej kosztowo realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Komisja Europejska zaznacza, że kraje członkowskie są zobowiązane do realizacji krajowych celów udziału energii odnawialnej w ich miksach energetycznych, których osiągnięcie ma umożliwić realizację celu unijnego na rok 2030.

W tym kontekście Bruksela podkreśla możliwości współpracy między poszczególnymi państwami UE, które zostały zapisane w nowej dyrektywie o odnawialnych źródłach energii.

Dwie dotychczasowe opcje to tzw. wspólne projekty oraz transfer statystyczny, dzięki któremu państwa posiadające niedobór zielonej energii w swoim miksie energetycznym, w stosunku do unijnych zobowiązań, mogą kupić wirtualne nadwyżki wygenerowane przez inne państwa UE. Bruksela podaje tutaj przykład współpracy Luksemburga posiadającego zbyt mały udział energii odnawialnej oraz Litwy, która nie ma problemów z wypełnieniem krajowego celu OZE.

Komisja Europejska wskazuje teraz na trzecią możliwość, w ramach którego kraj UE będzie mógł uczestniczyć we wspólnym mechanizmie aukcyjnym poprzez wniesienie wkładu finansowego do aukcji, w wyniku których elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne będą powstawać w innych krajach, generując jednak określony wolumen zielonej energii na konto tego kraju.

Nowy mechanizm finansowania inwestycji w energetyce odnawialnej, który wczoraj został skierowany do czterotygodniowych konsultacji, ma zostać wdrożony już na początku 2021 roku.